autosedackyfoto Parker Knight, licence: CC BY 2.0

Povinnost používání dětské autosedačky

Povinnost používání dětské autosedačky (nebo správněji dětské zádržné systémy) mají všechny děti menší než 150 cm, které zároveň váží méně než 36 kg, přičemž váhový limit je uplatňován z důvodu nosnosti autosedačky popřípadě (takzvaného) podsedáku.

Dětské autosedačky se dělí do čtyř skupin

Skupina 0 a 0+, 0 – 13 kg (0 – 9/12 měsíců), takzvané skořepiny, ty se upevňují vždy v proti směru jízdy. Pozor – chcete-li sedačku umístit na přední sedadlo, nesmí být na tomto místě aktivní airbag, ten je pro dítě smrtelně nebezpečný.

Skupina I, 9 – 18 kg (cca 9 měsíců až 4 roky), v těchto sedačkách jsou děti upoutány k sezení upraveným popruhovým systémem.

Skupina II, 15 – 25 kg (cca 4 roky – 6 let), dítě sedící v sedačce je zajištěno tříbodovým popruhem vozidla.

Skupina III, 22 – 36 kg (od 6 let – 11 let, respektive do výšky 150 cm), zvýšené sedadlo (takzvaný podsedák), které je používáno spolu s tříbodovým bezpečnostním pásem vozidla.

Dítě na předním sedadle

Ve všech výše uvedených zádržných systémech mohou být děti přepravovány jak na zadních sedadlech, tak na sedadle spolujezdce. Pokud je malé dítě přepravováno v sedačce typu vanička (skořepina), musí být airbag spolujezdce bezpodmínečně vypnut!

Komentáře:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.